Skakklubben af 1927 - Sæsonplan 2003-2004.

Klubben spiller  paa Sønderparkskolen, blok 1, Ahorn alle 48, Ringsted.

BEMÆRK: Aktiviteterne på klubaftenerne starter i denne sæson klokken 19.30 - medmindre andet er annonceret (se nedenfor). Klublokalet åbnes tidligst 19.00 og senest 19.15. 
Søndagskampe i holdturneringen starter kl. 12.00 - medmindre andet aftales. Hverdagskampe starter klokken 19.30. Husk at møde op i god tid inden kampstart! 
Tilmeldingsfristen er til Byturneringen og Klubturneringen senest en uge før turneringsstart. BEMÆRK: Til Klubmesterskabet i lynskak og Bymesterskabet i hurtigskak sker tilmelding ved personligt fremmøde i klubben senest klokken 19.15 på den første turneringsaften. 
Børneafdelingen spiller om mandagen - se separat sæsonplan

Se endvidere under indbydelser ang. de forskellige turneringer.

August Lørdag 2. Gadeskak
Tirsdag 12. Sæsonstart - Introaften / Åbent hus.
Tirsdag 19. Bymesterskab i hurtigskak - 1. afdeling.
Tirdag 26. Bymesterskab i hurtigskak - 2. afdeling.
Fredag 29. Gadeskak - Ringstednatten
 
September Tirsdag 2. Klubmestersimultan
Tirsdag

9.

Byturnering - 1. runde.
Tirsdag 16. Byturnering - 2. runde.
Fredag 19. Løvfalds EMT - 1.runde.
Lørdag 20. Løvfalds EMT - 2. og 3.runde.  
Søndag 21. Løvfalds EMT - 4. og 5.runde.
Tirsdag 23. Byturnering - 3. runde. (Kvartfinale - 1. parti)
Tirsdag 30. Byturnering - 4. runde. (Kvartfinale - 1. parti)
 
Oktober Tirsdag

7.

Udsatte partier. Træningsaften.
Tirsdag 14. Efterårsferie.
Tirsdag 21. Byturnering - 5. runde. (Semifinale - 2. parti)
Søndag 28. Byturnering - 6. runde. (Semifinale - 2. parti)
 
November
Lørdag

1.

Amtsmesterskab i skoleskak - i Ringsted
Søndag

2.

Holdturnering  1. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag 4. Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 11. Byturnering - 7. runde. (Finale - 1. parti)
Søndag 16. Holdturnering  2. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag 18. Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 25. Byturnering - 8. runde. (Finale - 2. parti)
 
December Tirsdag

2.

Klubmesterskabet i lynskak
Søndag

7.

Holdturnering  3. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag 9. Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 16. Juleafslutning.
Tirsdag 23. Juleferie.
Tirsdag 30. Juleferie.
Godt nytår!
Januar
Tirsdag

6.

Klubmesterskab i Bowling (spilles evt. mandag d. 5-1)
Søndag

11.

Holdturnering  4. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag

13.

Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 20. Klubturnering - 1. runde
Tirsdag

27.

Klubturnering - 2. runde
Lørdag 31 Ringsted Grand Prix - for børn og juniorer
 
Februar
Søndag

1.

Holdturnering  5. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag

3.

Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 10. Vinterferie.
Tirsdag 17. Træningsaften - Udsatte partier.
Tirsdag

24.

Klubturnering - 3. runde
Søndag 29. Holdturnering  6. runde - 1. & 2. holdet
 
Marts Tirsdag 2. Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag

9.

Klubturnering. - finale for-runde +  Udsatte partier
Søndag 14. Holdturnering  7. runde - 1. & 2. holdet
Tirsdag 16. Holdturnering - øvrige hold / Træningsaften
Tirsdag 23. Klubturnering. - 1. finalerunde.
Tirsdag 30. Klubturnering. - 2. finalerunde.
 
April
Tirsdag 6. Påskeferie
Tirsdag

13.

Træningsaften - Udsatte partier.
Tirsdag 20. Klubturnering. - 3. finalerunde.
Tirsdag 24. Sjællandsmesterskab for børn og juniorer - i Ballerup 
Tirsdag 27. Klubturnering. - 4. finalerunde.
 
Maj
Tirsdag

4.

Træningsaften - Udsatte partier.
Tirsdag 11. Generalforsamling og sæsonafslutning.
 
God Sommerferie!

Tidligere sæsonplaner :
1999-2000
2000-2001
2001-2002
2002-2003